Jak przygotować ziemię pod warzywniak?

przygotowanie ziemi pod warzywniak

Wiosna to czas, kiedy zakładamy przydomowe warzywniaki. Do uprawy warzyw w ogrodzie niezbędne jest odpowiednie przygotowanie ziemi. W celu utrzymania zdrowej, żyznej gleby konieczna jest poprawa jej struktury.

Dlaczego odpowiednie przygotowanie ziemi pod warzywniak jest tak ważne?

Gleba pełni istotną funkcję w rozwoju warzyw oraz pozostałych roślin. To od jej stanu zależy kondycja upraw, odporność roślin na choroby i szkodniki, wielkość plonów oraz tempo wzrostu upraw. Wraz z upływem czasu kondycja gleby ulega pogorszeniu. Rośliny pobierają z niej składniki odżywcze, wyjaławiają ją i zmieniają odczyn pH. Jej struktura jest bardziej zbita, a w konsekwencji do ziemi dociera mniej tlenu i wody. Zaniedbana gleba uniemożliwia prawidłowy rozwój roślin. Proces ten jest jednak odwracalny dzięki prostym zabiegom pielęgnacyjnym.

Przygotowanie ziemi pod warzywniak - kiedy zacząć?

Ziemię pod uprawę warzyw powinno się zacząć przygotowywać już jesienią. Po zbiorze plonów należy zadbać o regenerację gleby. Rosnące w ziemi warzywa pozbawiają ją zgromadzonych minerałów, a z biegiem czasu gleba ulega także zbryleniu. Ziemi po zakończeniu sezonu nie warto zostawiać odłogiem. Wystarczy ją tylko przekopać, a zimą zawarta w niej zamarzająca woda rozbije grudy na mniejsze. Dzięki temu poprawi się napowietrzenie gleby, a tym samym zwiększy się jej zdolność do gromadzenia wilgoci. Należy unikać stosowania w jednym roku obornika i wapna, gdyż prowadzi to do strat azotu i substancji organicznych.

Przygotowanie ziemi pod warzywniak - jaka gleba jest najlepsza?

Gleba do uprawy warzyw powinna posiadać tzw. strukturę gruzełkowatą, czyli postać zbitych cząsteczek, między którymi tworzą się kanaliki. Taka struktura umożliwia dopływ tlenu oraz wody wraz z substancjami odżywczymi do systemów korzeniowych roślin w głębszych warstwach gleby. Ponadto gleba musi się wyróżniać dużymi możliwościami sorpcyjnymi, czyli zdolnością do zatrzymywania i pochłaniania składników pokarmowych. Istotnym czynnikiem jest tutaj także odczyn. Większość gatunków warzyw preferuje odczyn obojętny, dlatego też wskaźnik pH powinien oscylować wokół 6,5-7,4. Niestety w wielu ogrodach raczej nie znajdziemy takiej gleby, dlatego istotne jest jej odpowiednie przygotowanie.

Jak przygotować ziemię pod warzywniak?

Najważniejszym zabiegiem przed uprawą warzyw jest pozbycie się z gleby chwastów. Trzeba ją przekopać i wybrać ręcznie pędy, kłącza oraz korzenie. Im dokładniej wykonamy tę czynność, tym mniej problemów będziemy mieć z odrastającymi chwastami. Warto również zbadać poziom pH gleby. Jeśli odczyn jest zasadowy, to w celu obniżenia pH warto wymieszać ziemię z torfem, ptasim obornikiem lub nawozem zakwaszającym. W celu podniesienia poziomu pH gleby niezbędne jest jej wapnowanie. Odpowiednio przygotowane podłoże przed siewem lub sadzeniem należy również dokładnie spulchnić. Zbita gleba nie zapewnia korzystnych warunków dla uprawy warzyw. Ziemię pod warzywniak warto więc przekopać łopatą i rozluźnić, dodając np. piasek lub kompost. 

Nawożenie warzywnika

Jeśli jesienią po zebraniu plonów nie zastosowaliśmy obornika, wiosną należy wzbogacić glebę w materię organiczną w postaci kompostu. Kompost można bez problemu stosować przed siewem i sadzeniem warzyw. Raz na 3-4 lata jesienią lub ewentualnie wczesną wiosną, po rozmarznięciu gleby, dostarcza się przekompostowany obornik. To dobre rozwiązanie pod uprawę warzyw o wysokich potrzebach pokarmowych, np. dyniowatych czy kapustnych. Obornik powinien być przekopany nieco głębiej niż kompost. Warto pamiętać, że niektóre gatunki warzyw nie powinny być uprawiane w roku, w którym zastosowano obornik. Należą do nich m in. warzywa korzeniowe, cebulowe, czy fasola i groch. Wiosną w warzywniaku można stosować też nawozy mineralne, jednak warto jest wcześniej przeprowadzić analizę gleby. Podłoże zasila się na 2-3 tygodnie przed siewem lub sadzeniem warzyw. Podobnie jak kompost i obornik nawozy mineralne powinny być wymieszane z wierzchnią warstwą gleby.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.