Wybór miejsca i sadzenie

Wybór miejsca i sadzenie

Należy dokładnie zaplanować rozmieszczenie części sadowniczej na naszej działce i określić przeznaczenia części działki, na której mają znaleźć się drzewa: czy będzie to tylko sad czy element części rekreacyjnej (gęstość sadzenia, dobór gatunkowy pod względem wysokości itd.).

Kluczowym elementem w wyborze miejsca uprawy jest ekspozycja względem stron świata. Światło i ciepło odgrywają podstawową rolę w  procesie dojrzewania owoców i rozwoju drzew dlatego też najbardziej korzystne są wystawy południowa i zachodnia. Drzewa owocowe należy sadzić w najbardziej nasłonecznionych miejscach, zwłaszcza gatunki ciepłolubne i wcześnie kwitnące jak morele, brzoskwinie czy nektaryny. Winorośl najlepiej rośnie w pełnym słońcu pod ścianą, żeby mogła korzystać z ciepła oddawanego przez mur. Choć większość drzew toleruje cień to może mieć negatywny wpływ na zbiory i powinny być nasłonecznione przynajmniej przez pół dnia. Należy pamiętać, że owoce deserowe u których ważną rolę odgrywa zapach i pełne wybarwienie potrzebują więcej słońca. 

Przy wyborze terenu niezbędne jest również określenie parametrów gleby i stosunków wodno-powietrznych. Drzewa i krzewy owocowe najczęściej preferują gleby gliniasto-piaszczyste, przepuszczalne i szybko nagrzewające się. Nie lubią natomiast gleb zwięzłych, źle napowietrzonych, o wysokim poziomie wody gruntowej, zalewającej korzenie (jeżeli jest on za wysoki, niezbędne może się okazać przeprowadzenie melioracji). Pozostaje jeszcze sprawa żyzności gleby, ale jest to problem do rozwiązania po przez właściwe nawożenie (opisane w dalszej części).

Planując posadzenie drzew i krzewów owocowych trzeba również wziąć pod uwagę położenie w stosunku do wiejących wiatrów.  Jeżeli wybrane przez nas stanowisko narażone jest na silne i gwałtowne wiatry należy zastosować osłony przeciwwietrzne w postaci rzędów drzew lub wysokich żywopłotów, usytuowanych prostopadle do kierunku wiatru. Warto o tym pamiętać, gdyż silne wiatry wpływają na przesuszanie gleby spowalniając wzrost naszych drzew oraz mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych gałęzi i powodować spadanie z drzew w pełni niedojrzałych owoców.

Ważne jest też by zapoznać się z minimalnymi temperaturami występującymi w regionie i czy długo utrzymują się przymrozki. Jeżeli tak należy unikać stosowania odmian wcześnie kwitnących i nisko odpornych na mróz. 

Drzewa o nagich korzeniach należy sadzić w okresie ich spoczynku (od jesieni do wiosny). Drzewa zakupione w pojemnikach lub  z bryłą ziemi można sadzić przez cały rok z wykluczeniem okresu gdy ziemia jest zamarznięta, zbyt zimna lub zbyt wilgotna. Najlepiej nadająca się do sadzenia gleba  dobrze wyrabia się w dłoniach i rozpada się gdy spadnie na ziemię. Przed nasadzeniami należy ziemię dwukrotnie przekopać na głębokości ok. 60 cm. W momencie sadzenia drzew owocowych należy wykopać obszerny dół na głębokość pozwalającą swobodne włożenie najdłuższych korzeni i przysypanie ok. 10 cm warstwa ziemi. Dno dołu należy spulchnić. Jeżeli gleba jest zbyt ciężka na dnie należy ułożyć kilka drobnych kamieni w celu poprawienia drenażu i spulchnić ścianki wokół dołu.  W tej sytuacji należy użyć do przysypania bardziej przepuszczalnego podłoża.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.