Wertykulacja – pionowe cięcie

Wertykulacja – pionowe cięcie

Jeśli trawnik jest miękki i gąbczasty, prawdopodobnie pełno jest w nim mchów lub tzw. filcu, który się tworzy z warstwy starych liści lub z resztek koszonej a nie zbieranej trawy. Warstwa filcu ogranicza dostęp powietrza do korzeni traw i sprzyja rozwojowi chorób.

Wertykulacja polega na usunięciu z darni tych nieporządanych zanieczyszczeń ale nie zawsze jest potrzebna, zwłaszcza gdy na bieżąco i systematycznie czeszemy trawnik sprężynowymi grabiami.

Jeśli wygrabiamy głównie mchy, możemy użyć specjalnego nawozu z dużą zawartością żelaza (Fe), który zapobiega rozwojowi i pomaga w zwalczaniu mchów: Florovit interwencyjny nawóz do trawników.

Warto jednak przynajmniej raz w roku i to właśnie wiosną taki zabieg przeprowadzić. Zabieg ten powoduje, prócz przecięcia darni, jednocześnie wyczesanie filcu. Wertykulację można przeprowadzić również drugi raz wczesną jesienią.

Gdy decydujemy się na jego zabieg powinniśmy zastosować urządzenie typu wertykulator lub skaryfikator zaopatrzony w noże tworzące cięcia na głębokość ok. 5cm.

Warto jednak przynajmniej raz w roku i to właśnie wiosną taki zabieg przeprowadzić. Wertykulację można przeprowadzić również drugi raz wczesną jesienią. Gdy jednak decydujemy się na jego zastosowanie warto pożyczyć lub kupić specjalne urządzenie typu wertkulator lub skaryfikator zaopatrzony w noże tworzące cięcia na głębokość ok. 5cm. Zabieg ten powoduje prócz przecięcia darni jednocześnie wyczesanie martwicy w postaci nieprzepuszczalnej skorupy zalegającej na powierzchni gleby. Sami zdziwimy się, jakie ilości suchych źdźbeł znajdują się w tym miejscu.

Nasze marki

LogoBioNawozbottomLogoAzofoskabottomLogoFlorovitbottomLogoFlorovitAgrobottomLogoFlorovitProNaturabottomLogoFruktoVitbiofoslogo
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.